Lipno
„Twórczy Młyn” to miejsce, w którym wszystko może się wydarzyć –to przestrzeń do działania, kuźnia pomysłów, miejsca nieograniczonej wyobraźni, skupiające ludzi pełnych pasji, gotowych do działania i dzielenia się swoją wiedzą z innymi.
Gdzie działa klub?
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie, ul. Powstańców Wielkopolskich 7, 64-111 Lipno
Jak wyposażony jest klub?
Taki sprzęt znajdziesz w klubie:
- Miara krawiecka – 3
- Maszyna do szycia – 2
- Nożyczki krawieckie – 2
- Zestawy nici – 8
- Deska do prasowania – 1
- Żelazko – 1
- Stół roboczy – 2
- Młotki – 2
- Piły do drewna – 2
- Dłuta do drewna – zestaw
- Dłuta rzeźbiarskie – zestaw
- Pistolet na klej – 1
- Wkłady do pistoletu
- Gilotyna do papieru
- Tablet – 7
- Tablica magnetyczna
- Gogle Cardboard – 20
- Gogle VR Garett VR4 + pilot – 1
- Odkurzacz przemysłowy
- Słuchawki – 2
- Wkrętarka
- Pilarka tarczowa
- Szlifierka mimośrodowa
- Dron
- Akcesoria krawieckie (szpilki, nici białe i czarne)
- Akcesoria stolarskie (kątowniki, piła, poziomica, zszywacz, zszywki, ściski, młotek, gwoździe, znaczniki, cęgi).
Kto może skorzystać z klubu?
Z klubu mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy naszej gminy. Chcemy stworzyć miejsce spotkań i twórczych działań, otwarte dla każdego. Chcemy zachęcać uczestników do współpracy, wymiany wiedzy i doświadczenia. Zależy nam, żeby w grupach znaleźli się uczestnicy w różnym wieku, tak by móc wytworzyć międzypokoleniową więź oraz jak najwięcej nauczyć się od siebie nawzajem, w myśl idei, że uczymy się przez całe życie.
Jak zorganizowany jest klub?
Klub stworzony jest w salce należącej do biblioteki. Zajęcia będziemy też organizować w filii bibliotecznej w Wilkowicach oraz przewidujemy zajęcia na zewnątrz, na naszych podwórkach bibliotecznych (przy głównej bibliotece oraz przy filii posiadamy place-biblioteczne podwórka). Zajęcia będą odbywały się cyklicznie, regularnie oraz w zależności od potrzeb naszych mieszkańców.
- Pracownia „multimedialni” – zajęcia będą odbywać się na dwóch poziomach: podstawowym, dla tych którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z nowoczesnymi technologiami oraz na poziomie bardziej zaawansowanym. Początkujący to przede wszystkim seniorzy. Chcemy oswajać seniorów z nowoczesną technologią. Do udziału w zajęciach, oprócz trenerów, zaprosimy również młodzież szkolną i licealną. Młodzi ludzie, korzystający aktywnie na co dzień z nowoczesnych technologii wezmą udział w warsztatach z seniorami. Przestrzeń wspólnych działań pomoże nam wypracować międzypokoleniową atmosferę wzajemnej współpracy i zrozumienia.
- Pracownia sztuka i rzemiosło – to kreatywny, twórczy warsztat rękodzieła. Tutaj będą powstawać oryginalne pomysły naszych uczestników, z wykorzystaniem dostępnych maszyn i sprzętu. Pracownia majsterkowania, szycia, projektowania, stolarstwa, renowacji i inne.
Co się dzieje w klubie?
Jak pokazuje nazwa klubu, twórcza energia ruszyła i napędza do dalszego działania. Mimo pandemii, udało nam się zorganizować jedno spotkanie z cyklu warsztatów szycia i zero waste. Uczyliśmy się jak ponownie wykorzystywać materiały i tworzyć z nich nowe rzeczy. Szyliśmy torby na zakupy, woreczki do chleba, maskotki. Podczas warsztatów nie brakowało pomysłów na różne eko – rozwiązania w domu, a inspiracje mnożyły się w miarę jak upływał nam czas przy maszynach do szycia.
Planowane działania:
- Pracownia „multimedialni” – początkujący: rozpoczynamy pracę z tabletem, poznajemy przydatne aplikacje (np. MEMO, Google Duo, Skype, Messenger). Poznajemy funkcje tabletów: uczymy się robić zdjęcia i nagrywać pierwsze filmiki, robimy relację z zajęć – minibloga, poznajemy media społecznościowe. Ważną elementem będą spotkania z cyklu „pytania i odpowiedzi” – odpowiemy na wszystkie pytania seniorów, dotyczące kwestii korzystania z nowoczesnych technologii, odpowiedzi udzielimy w praktyce, pokazując rozwiązania na urządzeniu (np. jak złożyć e-pit, jak skorzystać z katalogu elektronicznej wypożyczalni, itp.).
- Pracownia „multimedialni” – zaawansowani. Grupie bardziej zaawansowanych użytkowników (bez względu na wiek) proponujemy zajęcia w ramach cyklu „Nauka Latania” – sterowanie i programowanie drona z poziomu tabletu, zajęcia z obsługi urządzenia, nauka wykonywania zdjęć i filmów przy użyciu drona. Kolejne zajęcia to „Ekologia w innym wymiarze” – proponujemy cykl zajęć poświęconych trosce o przyrodę. Zajrzymy do trudno dostępnych dla człowieka miejsc na Ziemi, poznamy zagrożone gatunki zwierząt i roślin, a także kosmos i jego tajemnice, a wszystko to z wykorzystaniem gogli VR. Proponujemy również zajęcia dotyczące bezpłatnych programów i aplikacji, dzięki którym można tworzyć wspaniałe projekty, plakaty, ulotki, zaproszenia, w oparciu o otwarte zasoby oraz legalne programy na wolnej licencji np. Canva, GIMP.
- Pracownia sztuka i rzemiosło – wszystkim chętnym proponujemy zajęcia z ekoedukacji w formie zabawy i warsztatów, na których nauczymy się szyć, cerować, naprawiać stare rzeczy, szyć wielorazowe torby na zakupy, przerabiać stare meble, ubrania, dekoracje z wykorzystaniem różnych technik. Proponujemy zajęcia z szycia na maszynie, poprzedzone tworzeniem własnego projektu, zajęcia z majsterkowania – stworzymy domek dla owadów, bajeczny karmnik dla ptaków, organizer na biurko, czy też „domek dla książek”, w ramach akcji bookcrossing. Wykonamy własnoręczne mydełka, prosty stolik nocny i mnóstwo innych pomysłów w ramach idei DIY. Sprzęt multimedialny przyda się podczas poszukiwania inspiracji i ciekawych rozwiązań w pracowni rzemiosła, można również nagrywać zajęcia, tworzyć blogi, tutoriale, relacjonować na żywo.
Zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie